Vrtni ognjič - Calendula officinalis L.

Druga imena: Vrtni ognjič, mešeček, sončnica, primožek, ognjec, solčnica, rigelc, ringelc, neven, babji prstanec, mejseček.

 

Družina: Nebinovke       

 

Čas nabiranja: Cvetje se nabira od junija do oktobra, predvsem ob nekajdnevnem sončnem vremenu, ker ima takrat največ zdravilnih učinkovin.

 

Značilnost: Krepka razvejana stebla vrtnega ognjiča so na otip, zaradi gostih žlezastih dlačic rahlo lepljiva. Ognjič štejejo za napovedovalca vremena. Če so njegovi cvetovi po 8. uri zjutraj še zaprti, bo ta dan deževalo.

 

Zlatorumeni cvetovi ognjiča med zeliščarji že od nekdaj uživaljo velik ugled. Znan je kot okrasna rastlina, ki pa je tudi zdravilna. Raste po vrtovih. Dlakavo razrastlo steblo zraste do 60 centimetrov, stebeljni listi so premenjalni, podolgovati in nekoliko dlakavi, spodnji pa suličasti ali jajčasti. Na koncu vsake vejice je oranžno rumeni cvetni košek. Ognjič ima prijeten aromatičen vonj.

Rastišče 

Izvira iz Sredozemlja. Kot okrasna rastlina je razširjen po evropi. Občasno podivjan v bližini naselij. Raste po vrtovih, kot okrasna ali zdravilna rastlina, ki se zelo rada razrašča samoniklo.

Sestavine in učinkovine

Ognjič vsebuje eterično olje, saponine, grenčine, smolo, sluz, gumo, kalendulin, albumine, karotinoide, rudninske snovi, miristin, lavrin...


Recepti

Mazilo

50 g rastlinske maščobe, ( npr. kokosova mast) v vodni kopeli in primešajte 10 ml rastlinskega olja ( npr. mandljevo olje, olje pšeničnih kalčkov). Lahko uporabite tudi kozje maslo, vazelin, ali podlago za mazila, ki jo prodajajo v lekarnah. Temu dodajte polno prgišče ognjičevih cvetov: mešanico segrevajte 30 minut na srednji temperaturi. Odstavite, da se ohladi. Naslednji dan precedite in iztisnite rastlinske ostanke. Mazilo dajte v primeren kozarček. V hladilniku pazilo ostane uporabno tudi 6 mesecev. Če je mazilo pretrdo, ga še enkrat segrejte in dodajte še malo olja.

Ognjičevo olje na vodni kopeli segrejemo in mu dodamo čebelji vosek v razmerju 10:1, oziroma po želji. Mazilo hranimo v temnih steklenih kozmetičnih lončkih.

Olje

Potrebujemo dobro olivno olje, cvetne lističe ognjiča in kozarec s pokrovom. V kozarec damo 1/3 svežih cvetnih lističev ognjiča, prelijemo z olivnim oljem, zapremo. Kozarec za 40 dni postavimo na sonce ali toliko časa, da padejo lističi na dno kozarca. Vsebino precedimo in nalijemo v majhne stekleničke. Olje hranimo v temnem in hladnem prostoru, ne v hladilniku, ker bi zmrznilo.

Čaj

Poparek pripravimo iz 2 žličk suhih ali svežih cvetov in skodelice vode. Stati mora 8 minut, nato precedimo in pijemo po požirkih na nekaj ur čez dan.

Čaj iz cvetov

Dnevno popijemo do dve skodelici čaja. Za ta namen uporabimo preliv, zvrhano žličko cvetov, na 1/4 litra vode. Če umivamo oči z mlačnim ognjičem se krepi vid. 

Tinktura

V steklen kozarec damo posušene cvetove ognjiča in jih prelijemo z žganjem v razmerju 1:5. Pustimo namočeno za 6 tednov. Sodobni recepti priporočajo 70-90% alkohol in namakanje samo 15 dni. Razredčen pripravek redčimo pred uporabo z vodo.

Hrana

V kuhinji se lahko uporabi mlade listke, ki se jih doda pomladanskim solatam, posušene ali sveže venčne liste pa se lahko doda juham, rižotam in sladicam. Kakšnega posebnega okusa jedi sicer ne dobijo, ampak pridobijo pa lepo rumeno barvo.