Preden se lotimo masiranja svojih prijateljev ali družinskih članov, je priporočljivo preizkusiti svoje znanje s samomasažo. Tako bomo razvili dober občutek za prijeme in spoznali, s kakšno močjo je treba pritiskati na posamezne dele telesa. S samomasažo se naučimo pravilno masirati telo ter si pridobimo potrebne izkušnje in samozavest.

Samomasaža ni nikoli tako sprostitvena kot masaža pri usposobljenem aromaterapevtu ali masaža, ki jo na nas opravi kdo drug. Vseeno pa je dobra za sprostitev mišične napetosti in splošnega stresa, poleg tega pa ustvarja občutek pomirjenosti in ugodja.


Prednost samomasaže je prav v tem, da jo lahko opravimo brez tuje pomoči ter po potrebi kjerkoli in kadarkoli. Če se nas npr. zaradi dolgotrajnega sedenja pri računalniku loti glavobol, si lahko takoj pomagamo tako, da vstanemo in se pretegnemo, nato pa si zmasiramo ramena in vrat.

Najboljšo samomasažo lahko opravimo le doma z uporabo mešanice eteričnih olj in osnovnega olja ali pa uporabite tudi aromafit mazilo.

Sami lahko dosežemo večino telesnih delov, velika škoda pa je, da si ne moremo masirati hrbta. Opraviti je treba najmanj šest potekov glajenja gor in dol po vsakem delu telesa, lahko pa s to tehniko nadaljujemo, dokler nam prija. Zatem telo še pregnetemo in zdrgnemo, da se sprosti tudi napetost globlje ležečih mišic.


Stopala in noge

Masaža stopal je zelo sproščajoča, refleksologija pa je specialna masaža za stopala, ki blagodejno vpliva na vse telo. Masaža koristi tudi utrujenim nogam

POSTOPEK

1 Udobno sedemo na talno blazino ali rogoznico, prekrito z brisačo. Slecimo hlače, nogavice in morebitna druga oblačila z obeh nog in stopal. Z brisačo pokrijmo obe nogi, razen enega stopala.

2 Na dlani si kanimo malo masažnega olja in z glajenjem masirajmo prvo stopalo ter postopoma povečujmo pritisk. Preidimo na gnetenje in nato na drgnjenje podplata. Krepko masiranje stopala naj bo prijetno. Za zaključek stopalo spet gladimo; postopek ponovimo na drugem stopalu.

3 Odkrijmo eno nogo in si obilno naoljimo dlani. Z dolgimi gibi navzgor gladimo nogo po sprednji in zadnji strani, in sicer po vsej dosegljivi dolžini. Preidemo na gnetenje mišic; sprednjo stran goleni pustimo pri miru. Če je stegno celulitično ali oteklo, ga nekoliko zdrgnemo. Masažo zaključimo z glajenjem in ves postopek ponovimo na drugi nogi.


Dlani roke in trebuh

Sprostitvena masaža rok zelo koristi, saj so zaradi celodnevnega dela močno obremenjene. Blagodejna je tudi trebušna masaža.

POSTOPEK

1 Udobno sedemo na talno blazino ali rogoznico, prekrito z brisa-Pri sebi imejmo posodico z masažnim oljem. Z rok odstranimo vsa oblačila.

2 V dlani si kanimo malo masaž-nega olja ter začnimo gladiti obe dlani in prste; pritisk postopoma povečujmo. Preidimo na gnetenje in močno pritiskajmo na notranjo ploskev dlani. Končajmo z glajenjem cele dlani in prstov.

3 Naoljimo eno dlan in z njo gladimo roko po vsej dolžini, od ramena do zapestja. Nato z eno roko pregnetemo celo nadlaket. Zaključimo z glajenjem in ves postopek ponovimo na drugi roki.

4 Odkrijmo trebuh in si nanesemo mazilo na dlani. S krožnimi gibi v smeri urnega kazalca gladimo po vsem trebuhu in nad trebušno prepono ter s sledimo prebavni poti. Pregnetimo bočne dele trebuha in masažo končajmo z glajenjem.


Vrat in ramena

V vratu in ramenih se pogosto pojavi mišična napetost, ki je lahko tudi posledica stresa. Zato masaža tema dvema deloma telesa koristi še bolj, kot drugim.

POSTOPEK

1 Udobno sedemo na talno talno blazino ali rogoznico, prekrito z brisačo. Pri sebi imejmo posodico z aromafit mazilom. Z zgornjega dela telesa odstranimo vsa oblačila ter si prsni koš in trebuh ovijmo z brisačo. Če imamo dolge lase, si jih spnimo, tako da bo vrat popolnoma prost.

2 V dlani damo kanček mazila in gladimo po vsem vratu in ramenih ter pri tem postopoma povečujmo pritisk.

3 Preidimo na gnetenje enega ramena in krepko obdelajmo mišice. Če v ramenskih mišicah začutimo napetost, jih zdrgnimo z ozkimi krožnimi gibi. Masažo zaključimo z glajenjem in ves postopek ponovimo na drugem ramenu.

4 Položimo konice prstov za glavo, na obe strani vratu, in s krožnimi gibi zdrgnimo vratne mišice proti glavi in nazaj navzdol, pri čemer ne smemo pritiskati na vratna vretenca. Masažo končajmo z glajenjem.

Samomasaža z Aromafit mazilom predstavlja enostaven, a izjemno učinkovit način, kako si lahko sami zagotovimo sprostitev, olajšanje napetosti in izboljšamo počutje. Kombinacija masažnih tehnik in naravnih sestavin v je odlična za naravno samomasažo. Aromafit mazilo, ki združuje moč eteričnih olj in naravnih izvlečkov, ne le neguje kožo, ampak tudi prispeva k večjemu ravnovesju telesa in duha.

Redna uporaba samomasaže z Aromafit mazilom lahko postane dragocen del vaše vsakodnevne rutine za zdravje, sprostitev in boljše počutje. NAROČI AROMAFIT MAZILO ZDAJ...

Samomasaža je povzeta po knjigi Aromaterapija – Gill Farrer-Hals