Telesu in duši koristi ura na zgodnjem ali poznem popoldanskem soncu, preveč sonca pa koži škodi. Med deseto dopoldne in četrto popoldne, ko je sonce najmočnejše, jo vedno namažemo s kremo za sončenje ali jo zavarujemo z oblačili in sončnimi očali. Če vas sonce vseeno opeče, ublažite bolečine in pospešite celjenje z zelišči in naravnimi pripravki.
Jogurtova maska
Jogurt in sivkino eterično olje pomirjata opečeno kožo.
1 žlica navadnega polnomastnega jogurta
1 kapljica eteričnega olja sivke
Sestavini zmešamo v pasto in jo nanesemo na kožo. Po četrt ure jo izmijemo z mlačno vodo.
Ohlajamo kožo
Kapljico sivkinega olja zmešamo z žlico alojinega gela in zmes namažemo na opečeno kožo.
Maska iz medu
Med vlaži opečeno kožo, aloja pa jo pomirja in celi. Sivkino olje celi opekline in spodbuja nastajanje celic.
2 žlički surovega medu
2 žlički alojinega gela
2 kapljici sivkinega eteričnega olja
Sestavine premešamo. Kožo splaknemo s hladno vodo in nanesemo masko. Po 20 minutah jo izmijemo z mlačno vodo.
Pomirimo veke
Na zatekle opečene veke za četrt ure položimo kumarčini rezini ali hladni čajni vrečki.
Kopel s sodo bikarbono
Opekline najhitreje ohladimo, če ležemo v kad mlačne vode. Soda bikarbona in sivkino eterično olje potegneta vročino iz telesa.
250g sode bikarbone
10 kapljic eteričnega olja sivke
Sodo bikarbono in eterično olje dodamo v kad mlačne vode. V kopel ležemo za 20 minut. Izogibamo se uporabi mila, ker suši in draži kožo. Po kopeli uporabimo blag losijon, ki koži povrne vlago.
Zdravilna kopel
Antioksidanti v zelenem čaju nevtralizirajo poškodbo celic. Kamilice
in ognjič še dodatno pomirjajo kožo.
2,5 l vode
10g posušenega zelenega čaja
10g posušenih kamilic
10g posušenega ognjiča
Vodo z zelišči zavremo v pokritem loncu. Odstavimo in pustimo. Precedimo in vlijemo v mlačno kopel. V kad ležemo za 20 minut.
Zdravilni zeleni čaj
Vsak dan popijemo 750ml zelenega čaja, da dobimo dodatne antioksidante, ki celijo opečeno kožo.
Hladilno pršilo
To pršilo hladi opekline in spodbuja celjenje kože.
60ml zavretega zelenega čaja
60ml alojinega soka
¼ žličke sivkinega eteričnega olja
Sestavine premešamo v steklenički z razpršilnikom in dobro pretresemo. Pršilo izdatno poškropimo po opečeni koži.
Hladilna ognjičeva kopel
Riževi otrobi so učinkovito zdravilo za vročinske izpuščaje in sončne opekline. Ognjič je razkužilo in vsestransko celilo, mleko pa blaži.
¼ skodelice (35g) posušenih ognjičevih cvetov
¼ skodelice (35g) riževih otrobov
25 cm2 muslina
vrvica
Obe sestavini postavite na sredo krpe. Zberite stranice krpe in jih z vrvico povežite, da nastane vrečka.
Vrečko vrzite v kad, ko jo polnite. Zeliščno tekočino si ožemite po koži. Vrečko uporabite kot obkladek na bolečih mestih.
Pršilo iz zelenega čaja
Zeleni čaj vsebuje močne polifeniole, ki varujejo kožo in upočasnijo vnetje, ki ga povzroči izpostavljenost soncu. Beli vratič ublaži rdečico, sivka pa jo zdravi.
4 žličke zelenega čaja
2 žlički posušenega belega vratiča
1/2 skodelice (125ml) vrele vode
¼ skodelice (60ml) rožne vode
10 kapljic sivkinega eteričnega olja
V lončku prelijte zeleni čaj in beli vratič z vrelo vodo. Lonček pokrijte in zelišči namakajte 15 minut. Primešajte rožno vodo in olje. Prelijte v steklenico s pršilnikom. Pred uporabo pretresite in lahno popršite kožo. Shranite v hladilnik in porabite v 10 dneh.
Obveza iz prave aloje
Razcepite svež list aloje in ga povijte čez prizadeto območje kot povoj, tako, da se gel dotika kože. Pustite na koži 10 minut ali dokler se ne izboljšajo občutki v koži, nato splaknite. Pravo alojo so uporabljali že Indijanci, pravili so ji nebeška čarodejna palica.
Včasih pomaga že preprosta rehidracija.
Močno izpostavljanje soncu pogosto povzroči dehidracijo. Pitje večjih količin vode je zato dobra ideja, prav tako lahko pomaga sedenje v hladni, neklorirani vodi za nekaj časa.
Vitamin E (v obliki gela ali tekočine)
Vitamin E je primeren za zdravljenje sončnih opeklin, za katere niste hitro poskrbeli in so se vam na koži pojavili mehurji ali luščenje. Vitamin E gel lahko nanesete neposredno na rane, enako lahko ravnate z oljem vitamina E.
Šentjanževo olje
Šentjanževo olje odlično poskrbi za opekline. Približno 10 g svežih cvetov prelijete s 100 ml hladno stisnjenega oljčnega olja. Kozarec dobro zaprete in ga za dober mesec postavite na sonce. Večkrat ga pretresite. Po treh tednih dobi olje lepo rubinasto rdečo barvo. Odcedite ga in hranite v stekleničkah na suhem in temnem. Uporabljate ga pri revmatičnih obolenjih, za rane, pri opeklinah in kožnih obolenjih. Šentjanževka vsebuje rastlinsko barvilo oz. pigment hipericin. Ta snov naj bi bila fototoksična, kar pomeni da ob sočasnem izpostavljanju sončni svetlobi lahko povzroča škodljive reakcije.
Kuhinjska zdravila za sončne opekline
Nemastno mleko zmešajte z vodo (v razmerju 1:4) in dodajte nekaj kock ledu. V tekočino namočite brisačo in jo uporabite kot obkladek. Obkladek nanašajte 15 do 20 minut, vsaki dve do štiri ure.
Koruzni škrob zmešajte z vodo, da dobite gosto zmes. Nanesite jo naravnost na opeklino in pustite delovati.
Liste zelene solate prevrite v vodi. Liste nato odstranite, tekočino pa dajte za nekaj ur v hladilnik. Ko se tekočina ohladi, vanjo namočite kosem vate in z njim nežno pritisnite na opeklino.
Za zdravljenje opeklin lahko uporabite tudi jogurt, ki ga nanesite naravnost na prizadeto mesto. Jogurt nekaj časa pustite delovati, nato pa ga izperite s hladno vodo in nežno osušite kožo.
Če imate opečene tudi veke, nanje lahko položite vrečke čaja, ki ste jih pred tem namočili v hladno vodo. Čaj namreč vsebuje tanin, ki zmanjšuje oteklino in lajša bolečine.
Bodite previdni pri sončenju. Po opeklinah se koža običajno olupi, nova koža, ki se skriva pod njo, pa za popolno obnovo potrebuje približno tri do šest mesecev. Ker je nova koža izjemno občutljiva, vas sonce lahko opeče veliko hitreje, kakor vas je prvič, zato morate poskrbeti za pravino zaščito.
Želite še več nasvetov ... kliknite tukaj.